Ödül Maması Nedir?

Ödül maması nedir köpek sahiplerini en çok ilgilendiren konulardan birisidir. Köpekler için verilen ödül mamaları köpek eğitimi konusunda önemli bir yere sahiptir. Ödül mamaları sayesinde köpeklerinize en basit komutlardan en zor komutlara kadar birçok eğitim verebilirsiniz. Ödül mamasını verme sıklığınız ise tamamen eğitiminizle doğru orantılı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Köpeklere sık verilen ödül mamaları beslenme düzenlerini etkileyebilir ve obezite problemlerine yol açabilir. Bu nedenle ödül mamasını köpeklere çok dikkatli bir şekilde vermeniz gerekir.


Köpekler ödül maması lezzetine bayılırlar. Ancak köpeğiniz ödül mamasının tadını çok seviyor diye sıklıkla vermemelisiniz. Zaten burada amaç köpeğin davranışlarını geliştirmek için ödül mamasını aracı olarak kullanmaktır. Köpeğe istediği kadar ödül maması verirseniz disiplin sorunları oluşabilir. Köpekler doğru bir davranışı çabuk öğrenebilirler fakat yanlış bir davranışı zor unuturlar. Bu nedenle eğitimin en başında ödül maması kullanımını doğru bir şekilde ayarlamanız gerekecektir.


Köpeğe Ödül Maması Ne Zaman Verilir?

Köpeklerin eğitiminde çok önemli bir yere sahiptir. Köpeklerin ödül maması zamanını iyi bir şekilde ayarlamak hızlı öğrenmelerini ve motivasyonlarını kaybetmemelerini sağlar. Köpek sahipleri yapabiliyorsa eğer eğitim saatlerini günün aynı saatlerinde ayarlamalıdır.

Dolayısıyla köpeğin biyolojik saati de ödül mamasının verileceği zamanı bilir ve tam motivasyonla eğitimler gerçekleştirilir. Arada küçük zaman kaymaları yaşanabilir fakat en iyi sonucu almak için günün aynı saatlerinde eğitim ve ödül maması seanslarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Ödül Maması Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Piyasada istekleri karşılamak üzere birçok çeşit ödül maması mevcuttur. Köpekler ve kediler için üretilmiş ödül mamaları farklı özelliklere sahip olur. Köpeğiniz için alacağınız ödül mamasının yapay boya içermemesi, sağlıklı bir formülden oluşması, tat yoğunluğunun yerinde olması gerekir. Ödül mamasının tat yoğunluğu köpeğin motivasyonunu arttıracağı için doğru bir seçim yapılması gerekir.

Köpek sahipleri ödül maması seçiminde bazı noktalara dikkat etmelidir. Ödül mamasının nasıl tüketilmesi gerektiğini bilmiyorsanız eğer öncelikle bu konuya öncelik vermelisiniz ve daha sonra ödül maması tercihini yapmalısınız. Ödül mamaları çeşitli sertlikte çeşitlere sahip olabilir. Yavru bir köpeğiniz varsa eğer ödül mamasını besleyici besin değerlerine sahip, yumuşak taneli seçeneklerden seçmelisiniz. Yetişkin köpekler için ödül maması seçimi ise köpeğin genel sağlık durumuna boyutuna, kilosuna ve çene yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Köpeğinizin kilo kontrolünü doğru bir şekilde yönetebilmek için öğünlerinin kalori ölçümlerini yapmalısınız. Ödül maması vermeden önce de kalori ölçümlerini normal öğünleriyle birlikte düşünmelisiniz. Eğer günlük olarak köpeğinizin eğitimi için ne kadar, kaç tane ödül maması vereceğinizi bilmiyorsanız veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Köpeklerde ödül mamasının değişimi mama değişimleri gibi spesifik bir mama değişim sürecine ihtiyaç duymaz. Öğünleri arasında çok yer kaplamayan ödül mamalarını her paket için farklı seçenekleri kullanabilirsiniz. Köpeğinizin farklı tatları alması eğitimdeki motivasyonunu da arttırabilir. Köpeğinizin hangi ödül mamasını sevdiğini bulabilmek için farklı ürünleri denemeniz gerekebilir.


Ödül Mamaları Nasıl Seçilir?

Köpekler için ödül maması seçiminde sağlıklı ve kaliteli olan ürünleri tercih etmelisiniz. Günümüzde köpek maması markalarının büyümesi ve içeriklerini geliştirmesi ile birlikte ödül maması çeşitleri de artmıştır. Bu ürünler arasında seçim yapmak köpek sahipleri için zor olabilmektedir.

  • Köpeğiniz için ödül maması seçimi yaparken şu aşamaları gerçekleştirin:
  • Köpeğinizin sevdiği aromaları tespit edin
  • Köpeğinizin en çok tükettiği protein tabanına destek olabilecek içerikler araştırın
  • Ödül maması içeriklerinin katlı maddesi olmayan seçeneklerini değerlendirin
  • Kaliteli ödül maması almaya özen gösterin
  • Mutlaka son kullanma tarihine yaklaşan bir ürün almayın.

Köpeklerin günlük olarak ödül maması tüketiminde kalorilerin hesaplanması gerekir. Ödül maması ile normal beslenme öğünlerinde bir denge olmalıdır. Bu nedenle ödül mamasından ne kadar verdiyseniz normal mamasını da ona göre ayarlamalısınız.

Ödül mamasından köpeğe ne kadar verileceği köpeğin boyutuna, türüne, cinsine, eğitimine, genel sağlık durumuna, ödül mamasının çeşidine vb. birçok faktöre göre değişiklik gösterebilecektir. Köpeğiniz için en iyi seçenekleri belirleyebilmek için veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Köpeklerde ödül maması sadece eğitim saatlerinde değil, gün içinde istenmeyen davranışları yapmadıkları zaman ödüllendirmek için de kullanılabilir. Ödül mamasının bu şekilde kullanımı köpeklerde çok hızlı bir öğrenme sağlar ve çok etkilidir.